Zajrzyj do nas TUTAJ

JEDYNKOWY
Zajrzyj tutaj
Zobaczysz... polubisz!

iDziennik

65. lecie JEDYNKI

W Sulejówku PDF Drukuj Email
Wpisany przez Bibliotekarze SP1   
wtorek, 17 grudnia 2013 05:09

pilsudski001

 

Z wizytą u Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

 

Co roku w ramach szkolnego Tygodnia Małego Patrioty przygotowujemy wystawę z okazji święta Niepodległości, na którą zapraszamy uczniów z wychowawcami. W tym roku chcieliśmy przybliżyć postać Józefa Piłsudskiego stąd tytuł wystawy ,,Józef Piłsudski Wielki Polak, który zmienił świat’’. Zgromadziliśmy informację na temat jego życia oraz kariery politycznej. Dzięki uprzejmości emerytowanego nauczyciela pasjonata pana Tadeusza Stecyka, który udostępnił nam eksponaty z muzeum, stworzyłyśmy mini gabinet w Sulejówku.

pilsudski03

 

Podczas spotkań z uczniami prezentowany był film dokumentalny z pogrzebu J. Piłsudskiego oraz nagranie radiowe z 1924r. z oryginalnym głosem, które sam bohater nazwał ,,Stoję przed jakąś dziwną trąbą’’.

Przygotowałyśmy również gazetkę na II piętrze. Inspiracją dla nas była praca konkursowa uczennicy klasy III c Natalii Brzezińskiej, która kocha Polskę m. in. za Kraków, Wisłę, stolicę, bigos, truskawki, papieża, Westerplatte, wróbelki i polskie łąki.

pilsudski02

Bardzo cenną i nietypową pamiątkę rodzinną udostępnił nam na wystawę pan wiceburmistrz Jerzy Kołodziejczyk. To portret J. Piłsudskiego z oryginalnym autografem, który otrzymał ojciec pana wiceburmistrza Czesław Kołodziejczyk w podziękowaniu za pracę w Związku Strzeleckim w Brukseli, dn. 19. marca 1933 r. podpisany przez Konsula R. P.

Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających oraz prasy lokalnej.

 

 
Dzisiaj jest kolejny wspaniały dzień: 31 Maj 2020    |    Imieniny obchodzą: Aniela, Petronela, Kamila